Stěhování do zahraničí

Bydlení v Německu

Stěhujete-li se do Německa za prací, nejspíše si budete hledat nájem. Koupit si totiž v Německu byt či dům je velmi nákladná záležitost, ke které většinou dochází až po několika letech života v Německu. Zajímavé je, že více než polovina samotných Němců žije v podnájmu. Ceny pronájmů se výrazně liší dle oblasti, kde žijete. Například v Mnichově jsou nájmy až dvakrát dražší než v Berlíně.

 

Kde podnájem hledat

Nejčastější cestou, jak si najít podnájem je hledat na internetu. Obecné weby s nabídkou podnájmů jsou například: www.zwischenmiete.de, www.joe-list.de, www.immowelt.de nebo www.city-wohnen.de.

 

Další webové stránky se specializují na studentské byty a sdílené podnájmy, kde žijete s dalšími lidmi, což je dnes v Německu běžné a velmi populární: www.studenten-wohnung.de, www.wg-gesucht.de nebo www.studentenwg.de

 

Inzeráty nabízející podnájem můžete také hledat v časopisech a novinách nebo přímo na univerzitách a kolejích, kde jsou vylepeny nabídky na místních nástěnkách stejně jako to funguje v České republice.

 

Nájemní smlouva

Nájemní smlouvu budete nutně potřebovat pro komunikaci s německými úřady a mnohdy i při hledání práce. Ve smlouvě musí být uvedena doba podnájmu a hlavně cena podnájmu včetně nákladů na energie, vodu apod. Nájemní smlouvu budete také potřebovat při vyřizování „přihlášení k pobytu (Meldebestatigung)“. Výpověď z nájmu je podobná jako v Česku, mají k ní právo jak pronajímatel, tak nájemce. Klasická výpovědní lhůta jsou 3 měsíce.

 

Povinné přihlášení k pobytu – Meldebestatung

Jestliže chcete zůstat v Německu déle než 3 měsíce, máte povinnost se po svém příjezdu nahlásit na úřad pro přihlašování obyvatel. Udělejte to až tehdy, když budete mít zajištěno trvalé bydlení a v ruce nájemní smlouvu. Doklad o přihlášení k pobytu budete například potřebovat při zakládání bankovního účtu. Pro přihlášení potřebujete tyto dokumenty:

 

 

Hodně štěstí v Německu!

Exit mobile version