V pohádkách vyráží do světa Honza, který seděl doma za pecí, a ve světě najde štěstí. I v naší době se cestování do zahraničí vyplatí. Získáte nejen vyšší výdělek, ale hlavně životní zkušenosti a mnohdy i osobní štěstí. Vyrazit do světa za prací chce i kus odvahy a odhodlání. Pracovat v zahraničí je lákavé, ale zároveň i náročné. Ale kdo nic neriskuje, nic nezíská. Navíc můžete rizika snížit dobrou přípravou. Důležité je vybrat si zemi, kde chcete pracovat. Platí totiž, že každá země má určitá omezení a podmínky. Informace o evropských zemích najdete na http://portal.mpsv.cz/eures. Vyražte do světa za prací!
Jak sehnat v zahraničí práci
V první řadě je dobré uvědomit si, jakou práci byste chtěli hledat. To vám při hledání velmi pomůže. Dále je potřeba vybrat si zemi. Každá země má určitá omezení a stanovuje podmínky. Kde si tedy práci hledat?
- Přátelé a známí. Ideální je najít práci přes své přátele a známé, kteří vám „dohodí“ kvalitní kontakty.
- Internet. Další možností je internet. Tam jsou možnosti neomezené. A umíte-li jazyk, najdete na něm spoustu nabídek různých prací. Podívejte se na volná pracovní místa v Evropě http://portal.mpsv.cz/eures
- Zprostředkovatelské agentury. Můžete si nechat pomoci některou ze zprostředkovatelských agentur, ale tam riskujete, že přijdete o část svého výdělku nebo vám nedohodnou takové podmínky, které byste si dohodli sami.
- Vyrazit „naslepo“. Pro ty odvážné stále existuje romantická možnost vyrazit do ciziny naslepo a hledat si práci až osobně na místě.
Práce v zahraničí – pro a proti
Pozitiva
Mezi hlavní pozitiva a přínosy práce v zahraničí jsou určitě získané zkušenosti, nutnost postavit se na vlastní nohy a poradit si v cizí zemi. Jako další výrazné plus je fakt, že se chtě nechtě zdokonalíte v cizím jazyce, ať už je to angličtina, němčina či španělština. No a v neposlední řadě jde také o výdělek, který může být ve vyspělých ekonomikách několikanásobně vyšší než v Česku (např. Norsko, Německo, Kanada či Velká Británie).
Negativa
Těžkosti práce v zahraničí spočívají v tom, že jste sami v cizí zemi, neznáte pořádně jazyk a můžete z toho být smutní a v depresi. Místní lidé se k vám mohou chovat chladně a s despektem, může jim vadit, že jim berete práci.
Na práci v zahraničí není nikdy pozdě
S odstupem času ale určitě převládnou pozitiva a vy budete rádi, že jste za prací vycestovali. Nejčastěji vyrážejí do světa mladí lidé po studiích, aby získali zkušenosti. Vyrazit za prací do zahraničí můžete však i po čtyřicítce. Vytrhnete se ze svých stereotypů, vyčistíte si hlavu a naberete novou energii do života. A přitom si vyděláte dost peněz třeba na rekonstrukci rodinného domu.