Stěhování do Německa – co zařídit před cestou

Rozhodli jste se, že se přestěhujete do Německa? Ať už jedete za prací nebo studovat, tento článek dává odpovědi na časté otázky, které se týkají toho, co je potřeba si před cestou zařídit. Článek je určen hlavně těm, kteří chtějí žít v Německu delší dobu (alespoň 6 měsíců). Co si tedy před odjezdem do Německa zařídit:

 

 • Odhlásit pojištění v ČR. Jedete-li do Německa legálně pracovat, pak za vás bude platit pojištění váš nový zaměstnavatel. Pojištění můžete být jen v jednom státě. Zajděte na pojišťovnu, popište svou situaci a vše bude rychle vyřešeno. Po návratu z Německa musíte doložit, že vám váš zaměstnavatel platil v Německu pojištění – dostanete tam formulář E104. Schovávejte si své výplatní pásky.
 • Návštěva zubaře, očního. Doporučujeme zajít si před odjezdem preventivně k zubaři, případně i k očnímu lékaři. V Německu byste za návštěvu museli platit dost peněz a pojišťovna to běžně neproplácí.
 • Kontrola svých dokladů. Určitě si zkontrolujte platnost svého pasu a občanského průkazu. Jestli vám bude v nejbližších měsících končit, zajděte si platnost dokladů prodloužit. V Německu by to mohla být komplikace.
 • Embosovaná platební karta. Zařiďte si tzv. embosovanou platební kartu, kterou můžete platit v zahraničí i přes internet. Vyřízení je jednoduché, stačí zajít na pobočku své banky. I přesto si vezměte nějakou hotovost (eura).
 • Oficiálně přeložené dokumenty. Pokud se chystáte ucházet o kvalifikovanou práci v Německu, nechte si oficiálně přeložit své univerzitní diplomy nebo maturitní vysvědčení.
 • Mezinárodní řidičák. Pokud máte řidičský průkaz staršího typu (ne malá plastová kartička formátu kreditní karty), budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, abyste mohli v Německu řídit. Tento průkaz získáte na dopravním inspektorátu městského úřadu ve městě, kde máte trvalé bydliště.
 • Stěhování svých věcí. Německo je nedaleko, můžete si nechat přestěhovat za slušné peníze své osobní věci stěhovacím autem přímo do vašeho nového bydliště.

 

Hledáte práci v Německu?

Jestliže ještě nemáte v Německu práci a chystáte se ji hledat, je dobré začít už v Česku. To znamená použít internet a podívat se třeba do databáze EURES http://portal.mpsv.cz/eures/prace_v_eu/zeme/nemecko/

Tato databáze nabízí více než 350 tisíc volných pracovních míst všech typů. Domluvte si nejlépe už před svým příjezdem několik schůzek a pohovorů (ideálně v jedné oblasti) a po příjezdu je můžete začít hned obcházet. A v neposlední řadě mějte připravený životopis (CV) v němčině i v angličtině. Přejeme hodně štěstí v Německu!

2 comments

 1. […] jsme pro vás připravili i článek na téma Co si vyřídit před odjezdem do Německa. Teď tedy pokračování. Jestliže se stěhujete do Německa na více než 3 měsíce, měli […]

 2. Jakub Kopr says:

  Zdravím z Bielefeldu a chci jen poděkovat firmě Tavočer za bezproblémové stěhování. Všechno naprosto ťip ťop až sem si říkal, že to musí být snad schválně, abych si zvykl na ten německý pořádek a dochvilnost. Mohl sem se tak věnovat jen té administraci a vypisování různých papírů, což nakonec byla možná větší práce než nakládat a vykládat ten nábytek a krabice:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *