Životní náklady v Německu

Kromě toho, že jsou v Německu až několikanásobně vyšší platy, platí také, že jsou vyšší náklady na bydlení, jídlo i služby. Obecně však platí, že jsou ceny v Německu v evropském průměru. Některé zboží je dokonce levnější, ale většinou je všechno dražší. Minimální náklady, které má každý člověk, který přijíždí do Německa, se pohybují kolem 600 – 800 euro měsíčně (bydlení, strava, doprava a zábava). Tato částka se dá samozřejmě snížit různými způsoby. To už je na každém zvlášť.

 

Východ je levnější než západ

Obecně platí, že východní spolkové země jsou výrazně levnější než západní spolkové země. Mezi nejlevnější města vůbec se řadí Drážďany či Lipsko. Naopak suverénně nejdražší je Mnichov. Následují velká města jako Hamburk, Frankfurt nebo Kolín nad Rýnem. Tento rozdíl mezi východem a západem se projevuje také v platech, takže ve výsledku je životní standard podobný. Budete-li žít skromě, pracovat a šetřit, ušetříte bez problémů alespoň 500 eur měsíčně.

 

Největší rozdíl: restaurace, bydlení a služby

Restaurace a obecně služby jsou nejdražší. Zde počítejte s několikanásobnými cenami. Pivo stojí minimálně 3 eura (a to ještě malé), káva 2,5 eura, a za oběd se pod 10 eur nedostanete. Chcete-li se pronajmout pokoj ve sdíleném bytě, což je nejlevnější varianta, počítejte s nákladem 250 – 400 eur. Je to velké rozpětí, ale ukazuje právě rozdíl mezi Mnichovem a Drážďany. Ceny potravin v supermaketech jsou většinou dražší jen minimálně.

 

Níže uvádíme několik příkladů průměrných cen jednotlivých komodit:

 

  • chleba                    1,5 – 3 eura
  • 1kg jablek              2 eura
  • litr mléka                1,5 eura
  • 1kg brambor           1 euro
  • pivo v restauraci     3 eura
  • oběd v restauraci    10 euro
  • lístek do kina          10 euro

 

Ceny jsou spíše orientační. Celkové životní náklady se dají snížit, ale možná ještě důležitější je uvažovat tak, abyste zvýšili své příjmy. Jedete-li si do Německa vydělat, mělo by se vám to povést kombinací pracovní píle a přiměřené šetrnosti. Hodně štěstí v Německu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..