Komunity Čechů v zahraničí

Češi jsou podnikavý národ a ve světě je potkáte opravdu všude. Většinou milují hory a cestování, ale dříve či později se zase vracejí domů. Přesto se po celém světě vytvořili různé komunity Čechů. Největší a nejslavnější české komunity jsou asi v Chicagu, v Londýně a v Austrálii. Komunity se začaly tvořit už před válkou a poté během komunistické vlády v bývalém Československu. Emigranti odcházeli často bez znalosti jazyka i bez majetku a vybírali si místa, kde už byly právě tyto komunity. Dnes už tam žijí ale další generace čecho-američanů, čecho-kanaďanů či čecho-australanů.

 

Pomohou vám Češi v zahraničí?

Hledáte-li práci v zahraničí nebo chcete pomoci do začátku, nabízí se možnost oslovit právě některou z těchto komunit. Obecně se však traduje, že krajani si příliš v zahraničí nepomáhají. Záleží na tom, na koho narazíte. Ale zkusit to můžete. Starší generace, které emigrovali ještě za komunistů, vám pomohou asi nejochotněji. Mladší „emigranti“ jsou opatrnější a často se cestujícím Čechům vyhýbají. Ale určitě je hlavní, jací jste a jak budete na krajany v zahraničí působit. Ať už na ně seženete email, telefon nebo je potkáte přímo v zahraničí. Záleží hlavně na vaší upřímnosti a otevřenosti.

 

Konkrétní české komunity ve světě

Jedete-li do světa bez dostatečného množství peněz a chcete cestování spojit i s prací, pak můžete uvažovat například o těchto místech, kde existují české nebo slovenské komunity:

 

  • USA – tady je velmi stará a zajímavá komunita Čechů v Chicagu
  • Kanada – starší generace Čechů se sdružuje v Torontu, mladší „rebelské jádro“ najdete ve Vancouveru, vstřícná slovenská komunita je v Calgary
  • Velká Británie – nejvíce Čechů je v Londýně, ale o organizované komunitě se asi nedá hovořit, navíc zde Češi nemají nejlepší pověst
  • Austrálie – hodně Čechů žije v okolí Adelaide, zajímavá česká farma je např na Cangaroo Islandu
  • Jihoafrická republika – menší česká komunita je ve vinařských krajích na severovýchod od Kapského města
  • Nový Zéland – oblíbená země Čechů, hodně jich žije v blízkosti sadů Hastings, Hawks Bay apod.

 

Hodně štěstí při cestování a hledání práce a zajímavých kontaktů kdekoliv na světě!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..