Návrat z pracovního pobytu v zahraničí

Tento článek se týká legálních pracovních pobytů v zemích Evropské Unie, Evropského hospodářského prostoru a ve Švýcarsku. Po skončení zaměstnání můžete v dané zemi žádat o podporu v nezaměstnanosti či jiné sociální dávky. Platí, že jednotlivé země mají různé zákony a zvyklosti, obecně však platí, že musíte odpracovat určitou dobu.

 

Máte nárok na dávky v nezaměstnanosti ze zahraničí?

Ať už jste práci v zahraničí ukončili sami nebo jste byli vyhozeni, za určitých okolností máte nárok na dávky v nezaměstnanosti v zemi, kde jste naposledy pracovali. Vždy platí, že dávky v nezaměstnanosti můžete pobírat jen v jednom státě. Vše je potřeba vyřídit ještě v zemi, kde jste pracovali. Jak na to?

 

  1. Od svého zaměstnavatele si musíte vyžádat důležité dokumenty – pracovní smlouva, potvrzení o ukončení zaměstnání, výplatní pásky aj.
  2. Registrujte se na místním Úřadu práce.
  3. Dalším krokem je vyřízení žádostí a doložení požadovaných dokumentů. Vše probíhá dle zákonů a zvyklostí dané země.
  4. Získáte dávky a po 1 měsíci pobírání dávek v nezaměstnanosti můžete požádat o transfer dávek do ČR – na základě formuláře U2 (starší verze je E303).

 

Existují případy, kdy o dávky musíte žádat v ČR.

Sem patří tzv. přeshraniční pracovníci, kteří odjeli za prací jen na kratší dobu a „centrum zájmů“ mají v ČR. Dále pak tzv. pendleři, kteří dojíždějí pravidelně pracovat přes hranice a alespoň jednou týdně se vrací domů. Poslední skupinou, která musí žádat v ČR, jsou vyslaní pracovníci, kteří byli do zahraničí vysláni svou firmou na omezenou dobu.

 

Co potřebujete po návratu doložit na českém ÚP

Chcete-li pobírat dávky v nezaměstnanosti po návratu ze zahraničí v ČR, není to tak jednoduché. Musíte splnit několik kritérií:

 

  • předložit formulář U1 (E301) – evropský formulář o pojištění a době zaměstnání vám potvrdí příslušné zahraniční instituce http://portal.mpsv.cz/eures/u1
  • splnit zákonem stanovené podmínky pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání
  • pracovat alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky
  • mít „centrum zájmu“ v ČR – to znamená, že jste si v době práce v zahraničí udržovali tzv. centrum zájmů v ČR

 

Pojištění – co je třeba vyřešit

Po návratu z pracovního pobytu v zahraničí zajděte na svou pobočku pojišťovny a přineste s sebou evropský formulář U1 (nebo starší verzi E301). Jestli jste pracovali legálně, určitě jste z platu odváděli příspěvky na nejrůznější pojištění – sociální, zdravotní, důchodové a pro případ nezaměstnanosti. Účast v systému pojištění vám zaručuje nárok na případnou pozdější pomoc a dávky sociálního zabezpečení.

 

Hodně štěstí a trpělivosti při vyřizování!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..