Sociální dávky v EU

Tento článek by měl fungovat jako stručný přehled o tom, jak fungují sociální dávky v rámci Evropské unie. Každá země má svá vlastní pravidla, ale některé informace se dají zobecnit. V případě, že člověk v některé zemi odvádí pojištění, pak se na něj automaticky vztahují stejná práva a povinnosti, jako na ostatní občany dané země. To se týká zemí v rámci Evropské unie, a dále se to vztahuje i na Švýcarsko, Norsko, Lichtenštejnsko a Island.

 

Základní pravidlo – nárok na dávky tam, kde žijeme a pracujeme

V rámci EU platí pravidlo, že sociální zabezpečení občanů se odvíjí od země, ve které člověk pracuje a odvádí sociální pojištění. A nezáleží na tom, jestli je občanem dané země. Například v Česku platí, že na sociální dávky má nárok ten, kdo má v ČR trvalé bydliště bez ohledu na národnost či státní občanství. Neplatí to u všech dávek, ale u většiny ano.

 

Nejčastější sociální dávky jsou dávky v nemoci, dávky v mateřství, dávky v invaliditě, dávky ve stáří, pohřebné, dávky v nezaměstnanosti, rodinné dávky aj.

 

Na některé dávky v zahraničí nedosáhnete

Na některé dávky v EU nemusíte mít nárok. U některých typů dávek totiž platí různá omezení. Nejčastěji se jedná o tzv. nepříspěvkové dávky. Ty jsou většinou vypláceny lidem, jejichž důchod či příjem nedosahuje určité úrovně. Další pravidla Evropské unie o koordinaci sociálního zabezpečení se nevztahují na sociální a léčebnou pomoc. Poskytnutí těchto dávek většinou závisí na vaší finanční situaci.

 

Jakmile si v zahraničí najdete práci, a začnete v dané zemi odvádět pojištění, bude vám vznikat nárok na další dávky i v dané zemi. Platí zde ale různá další pravidla a podmínky – úřady sociálního zabezpečení vyhodnocují nárok na dávky podle řady různých kritérií. O tom, který stát bude považován za stát vašeho bydliště, se pak rozhoduje v příslušném správním řízení (může zde být například podmínka minimální odpracované doby apod.).

Současně ale platí, že i když nemáte dostatečné peněžní prostředky pro zajištění svých základních potřeb ani potřeb vaší rodiny, nemůže vás nikdo nutit opustit hostitelskou zemi, pokud můžete prokázat, že i nadále hledáte zaměstnání a máte reálnou šanci ho najít.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..