Stěhování do Švýcarska za prací
Našli jste si ve Švýcarsku práci? Nebo ji teprve budete hledat? Práce ve Švýcarsku má rozhodně co nabídnout, ať už je to komunikace v cizím jazyce, získání nových zkušeností či slušný výdělek. V tomto článku pro vás máme pár praktických informací, které se vám při stěhování za prací do Švýcarska mohou hodit.
Povolení k pobytu a povinná registrace
Začneme rovnou nezbytnými úředními formalitami. Švýcarsko není členem EU a přestože má otevřený pracovní trh, platí ve Švýcarsku kvóty na udělování povolení k pobytu občanů EU. Jako turista můžete za určitých podmínek ve Švýcarsku 3 měsíce pracovat, ale doporučujeme si tuto informaci ověřit na příslušném Úřadě pro migraci. V ostatních případech budete potřebovat povolení k pobytu, která jsou vydávána na základě délky pracovní smlouvy. Povolení k pobytu se uděluje na 1 rok nebo 5 let. Pokud se tedy stěhujete do Švýcarska s úmyslem pracovat, musíte se do 8 dní přihlásit u kantonální cizinecké policie.
Sociální, zdravotní a děti
Švýcarské sociální a zdravotní pojištění je povinné. Problematika je poměrně rozsáhlá a vy můžete být ve velmi specifické životní situaci. Proto odkazujeme na skvěle zpracovanou příručku Vaše práva v oblasti sociálního zabezpečení ve Švýcarsku (PDF). Pokud se budete stěhovat s celou rodinou a budete chtít ve Švýcarsku žádat o přídavky na děti, může se vám hodit následující příručka (PDF).
Jak najít práci
Jednoznačně vám doporučujeme si před stěhováním do Švýcarska sehnat práci, či alespoň dohodnout předem několik pracovních pohovorů. Běžné životní náklady jsou ve Švýcarsku pro průměrného našince poměrně vysoké a finanční rezervy se mohou rychle začít ztrácet. Mějte připravená kvalitně zpracovaný životopis a ptejte se všude, kde by vás práce mohla bavit. Jazykové zábrany nechte stranou a buďte smělí – Švýcaři jsou tolerantní a příjemní lidé a přílišná ostýchavost nikdy nikomu neprospěla.
Samotné stěhování
Pokud řešíte samotné stěhování věcí a nábytku do Švýcarska, můžete využít firmy specializované na mezinárodní stěhování. Tyto firmy obvykle dokáží poskytnout plný servis a poradenství při stěhování, takže se nebudete muset o nic starat. Stěhování do Švýcarska je o něco náročnější než stěhování do ostatních států EU. Dovoz a vývoz ze zemí, které nejsou členy EU, podléhá celnímu řízení. Důrazně doporučujeme se informovat na příslušném celním úřadě.
Přejeme vám hodně štěstí a ať se vám ve Švýcarsku daří.
[…] se otevírají. Proto trvá dlouho, než si mezi nimi najdete opravdové přátele. Co se týče práce ve Švýcarsku, tak jednoznačně platí, že lepší uplatnění najdou spíše lidé s konkrétním […]