Život ve Švýcarsku

Švýcarsko je nádherná země, která si o sobě sama rozhoduje. Není součástí Evropské unie a je absolutně suverénním státem. Ve Švýcarsku jsou překrásné hory, jezera a čistá příroda. Během jediného dne se můžete dostat z rušné Basileje až na vrchol některé čtyřtisícovky. Synonyma pro Švýcarsko jsou výborný sýr, špičkové hodinky či nedobytné banky. Dalším typickým znakem je řád, pořádek, ale také ekologické myšlení. Ekologie je zde zcela samozřejmá součást života každého jednotlivce. Chcete vyrazit žít do Švýcarska?

 

Jazyky ve Švýcarsku – každý umí anglicky

Švýcarsko má několik oficiálních jazyků – němčina, francouzština, italština. V některých kantonech se mluví německy, jinde italsky nebo francouzsky. Všude se však domluvíte anglicky. Anglicky totiž umí Švýcaři většinou stejně dobře jako svým rodným jazykem. A neplatí to jen pro mladou generaci, ale pro většinu obyvatel. Nejrozšířenější je zde němčina, ale ne všude očekávejte „hochdeutsch“. Spíše se jedná o různá nářečí, kterým lze stěží rozumět. Takže chystáte-li se na delší čas do Švýcarska, procvičte si hlavně němčinu a angličtinu.

 

Bezpečno a draho

Švýcarsko je relativně bezpečná země. Panuje zde řád a pořádek. Nepracuje se načerno, nepodvádí se finanční úřady. Na druhou stranu je ale Švýcarsko jednou z nejdražších zemí na světě. Když přijdete o práci nebo máte potíže se zdravím, život ve Švýcarsku si najednou nemůžete dovolit. I proto se mezi cizinci traduje, že Švýcarsko je ideální pro mladé ambiciózní sólisty nebo páry bez dětí. Mateřská je zde minimální nebo spíše žádná a náklady s dětmi rostou. Zvláště pro cizince.

 

Práce ve Švýcarsku

Švýcaři nejsou z cizinců nadšení. Většinou mají pocit, že jim berou práci a dívají se na ně skrz prsty. Jsou uzavření a jen pomalu se otevírají. Proto trvá dlouho, než si mezi nimi najdete opravdové přátele. Co se týče práce ve Švýcarsku, tak jednoznačně platí, že lepší uplatnění najdou spíše lidé s konkrétním zaměřením (vyučení v nějakém oboru) než středoškoláci a vysokoškoláci se všeobecným vzděláním. Práci si je potřeba hledat už předem, nedoporučuje se přijet do Švýcarska „naslepo“.

 

Ve Švýcarsku je velmi draze. Máte-li ale práci, můžete si ho opravdu užít. Hlavně jeho přírodní krásy, které vás uchvátí.

 

1 thought on “Život ve Švýcarsku

    • dobrý den měli bychom zájem začít žít ve vaší zemi jsme pěti členná rodinna žijící několik let v česku a niní sme se dozvěděli od přátel že vaší zemi je lepší žití jak u nás v české republice jak po pracovní tak po finančí stránce děkuji za brzkou odpověd a z přáním hezkého dne Jana Baarová můj telefon je 723 835 622

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..