Stěhování do zemí bývalé Jugoslávie

Chystáte se přestěhovat do některé ze zemí bývalé Jugoslávie? Bývalá Jugoslávie se v posledních desetiletích rozdělila hned na 7 zemí. Některé jsou atraktivnější, bezpečnější, čistší a bohatší, jiné mají ještě své vleklé problémy. Všechny jsou však zajímavé minimálně tím, že jsou buď přímo u moře nebo mají k moři velmi blízko. Moře (společně s krásnou přírodou) je totiž jeden z hlavních důvodů, proč se někteří lidé do zemí bývalé Jugoslávie stěhují.

 

Jednotlivé země bývalé Jugoslávie

Podívejme se tedy konkrétně na všech 7 nástupnických zemí:

  • Slovinsko. Nejzápadnější část bývalé Jugoslávie, která je také nejsilnější ekonomicky a povaha jeho obyvatel je už dost ovlivněna Rakouskem a vůbec Střední a Západní Evropou. Zajímavá země, která má vysoké hory (Julské Alpy), hluboké lesy i kousek moře.
  • Chorvatsko. Země, která žije nejvíce z turismu, neboť má velmi dlouhé pobřeží se spoustou nádherných ostrovů a ostrůvků. Navíc je od roku 2013 členem Evropské unie, proto je jednodušší se tam přestěhovat. V Chorvatsku žije ze všech zemí bývalé Jugoslávie nejvíce Čechů.
  • Bosna a Hercegovina. Krásná a divoká země, která však není v EU a pro středoevropana vypadá život v Bosně chudě. To co je na Bosně a Hercegovině nejzajímavější je její příroda – hory, řeky, jezera a minimální kousek moře (20 km pobřeží).
  • Srbsko. Velká země s bývalým hlavním městem celé Jugoslávie, Bělehradem. Zajímavá krajina, příjemní a temperamentní lidé, nádherné hory na jihu Srbska a hlavně dechberoucí srbská metropole. Srbsko není členem EU.
  • Černá Hora. Další země s krásnou přírodou, horami i nádherným mořským pobřežím. Řeky, kaňony, národní parky i zajímavý život v jednom ze starobylých městeček.
  • Makedonie. Zelená země, která není v EU, ale někdo se do ní může zamilovat. Makedonie má nejen kopce, ale i vysoké hory. Zaujma vás určitě i hlavní město Skopje.
  • Kosovo. Nejnovější státeček, který se oddělil od Srbska v roce 2008. Tady se nejspíše stěhovat nebudete, nestabilní politická situace příliš cizince neláká. Možná pár turistů, ale přestěhovat se sem není tak jednoduché.

 

Co mají všechny země bývalé Jugoslávie společné je fakt, že se tam částečně domluvíte i česky. A rychle se domácí jazyk naučíte, protože chorvatština, srbština i slovinština jsou češtině celkem podobné. Jsme přece všichni Slované.

Tags :

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.