Stěhování studentů do zahraničí

Mnoho mladých lidí má touhu po skončení studií odjíždět do zahraničí poznávat cizí země, studovat cizí jazyky nebo si jen vydělat větší peníze než doma. Nejčastěji navštěvované země jsou anglosaské, neboť angličtina už několik desetiletí vládne světu a poslední roky ve stále více globalizovaném světě to platí ještě víc, než kdy předtím. Kdo chce sledovat filmy v originálním znění, ať už z britské či americké produkce, rozumět textům v anglosaské hudbě, která v Evropě má dominantní vliv a není výjimečně nadán na výuku cizích jazyků, pro něj je nejlepší šance odjet do zahraničí a nový jazyk začít vstřebávat od rána do večera. Obrovskou výhodou pro ty, kteří se nebojí vycestovat a strávit nějaký čas v cizí zemi je ta, že si zde užije to, co doma postrádá. Pro městského člověka, který byl celý život nucen žít ve smogu a hluku od projíždějících aut můžou najednou neuvěřitelně působit ranní procházky po liduprázdných plážích. Akčnější lidé touží po možnosti žít nějaký čas například v australských pobřežních městech, kde mohou surfovat každý den. Jiní zase využijí nepřeberné množství aktivit v Coloradských horách a nebo třeba mnohadenní treky v okolí Bajkalského jezera. Dnešní doba nabízí možnost zvolit si místo, kde se rozhodnete nějaký čas žít a je jen na vás, dáváte-li přednost moři, vysokým horám nebo naopak ruchu velkoměsta s nekonečnými možnostmi nákupu jako například v New Yorku. Samozřejmě platí, že šikovný člověk si práci najde všude, proto není třeba si dělat přílišné starosti. Stačí trocha skromnosti a zdravý úsudek.

Jeden statistický průzkum ukázal, že příběhy mladých lidí, kteří se jednou odhodlají zkusit štěstí mimo rodnou zemi, obvykle mají jistou podobnost. Prvotní výlet za hranice bývá obvykle na několik týdnů, zpravidla na letní brigádu či stáž ještě při studiu doma. Tam se člověk okouká, získá nadšení a po skončení studií (což není podmínkou) obvykle pak jede do zahraničí už na delší dobu, nejprve jen tak cestovat a poznávat. Po několika měsících se i cestování do jisté míry omrzí a je třeba se usadit a najít si práci. Pak už to s cestováním nejde tak jednoduše, protože je člověk vázán určitým bydlením, pak začne shromažďovat věci kolem sebe, suvenýry, různé ozdoby, první kusy nábytku, více oblečení a po roce zjistí, že už je vlastně více doma v místě, které se původně tvářilo jen jako výletní místo na krátký pobyt.  Po nějaké době se ovšem začne stýskat po domově, příbuzných a kamarádech a začne převládat pocit touhy se vrátit. Už to ovšem není tak jednoduché, jako bylo jednou vycestování s poloprázdným baťohem s nejzákladnějším oblečením. Je třeba skončit v práci, vyklidit byt, zařídit spolehlivou stěhovací společnost, která za rozumné peníze vše řádně zabalí vhodným obalovým materiálem a odveze zpět domů, protože všechny vaše suvenýry nasbírané během cestování mají pro vás velkou hodnotu a nechcete aby se cestou poškodily, neboť se k nim vážou krásné vzpomínky a zážitky.

A když už se k tomuto kroku odhodláte a jste zpátky doma, pak vás čeká šok a několik měsíců budete srovnávat, kde co bylo lepší. Nemá smysl se tím příliš zaobírat, dejte tomu čas, člověk si zvykne nakonec na ledacos.

Ať už vám adaptace zpátky doma trvá krátkou dobu nebo déle, jedna věc je prokázaná. Cestování vám obrovským způsobem otevře oči, rozšíří obzory a uvědomíte si, co je v životě skutečně důležité. Teď už nebudete v práci křičet na kolegu kvůli drobnosti, ale vyřešíte vše v klidu, neboť si vybavíte všechny ty tvrdě pracující barmánce a to včetně dětí, kteří si celodenní dřinou vydělají sotva jeden dolar a přesto se dokáží celý den usmívat.

Důvodů odjet za hranice na zkušenou je v tomto článku uvedeno více než dost, tak tedy vzhůru do toho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..