Studování v Německu
Studium v zahraničí je výbornou alternativou pro ty z nás, kteří chtějí nejen poznat nové prostředí, ale třeba se českým vzdělávacím systémem cítí lehce otráveni. Dnes už je možné okusit studentský život napříč takřka celým světem, záleží jen na finančních možnostech, či v případě stipendijních programů, studijních dovednostech aspirantů. Pro ty z nás, kteří netouží po exotických dálkách a kulturních odlišnostech, je ideální volbou náš západní soused. A to nejen kvůli oné kulturní a geografické blízkosti, ale především pro kvalitu svého vzdělávacího systému, který je naprosto správně zaměřený na budoucí uplatnění studentů. Studium v Německu má však svá jistá specifika, některá z nich se pokusím přiblížit a to nejen pro ty, kteří zvažují stěhování za studiem právě do SRN.
Němečtí profesoři bývají k zahraničním studentům vstřícní a leckdy odpustí nějakou tu pravopisnou chybičku, přesto je ale pro studium německé univerzity naprosto nezbytné ovládnout němčinu na slušné úrovni. Univerzity proto často nabízejí intenzívní jazykové programy. Ti společenštěji založení z nás se pak mohou hojně socializovat se svými německými vrstevníky, aby si svou němčinu vybrousili do kýžené podoby.
Neméně důležitou stránkou studentského života v Německu jsou též finance. Náklady na studium se v případě veřejných škol (a samozřejmě v závislosti na životním standardu studenta) pohybují v průměru okolo 500 – 600 € měsíčně, což může – a při stávajícím kurzu Eura vůči koruně o to více – představovat výrazný zásah do rodinných financí. Oproti studiu pražské vysoké školy v případě studenta pocházejícího např. z Moravy je to však menší rozdíl, než by se dalo očekávat.