Nárok na německý důchod
Český důchod není zrovna vysoký, ale představa, že po 40 odpracovaných letech konečně vyrazíte cestovat po světě, je přesto lákavá. S českým důchodem však těžko proveditelná. Můžete se přestěhovat do Guatemaly a tam z českého důchodu v klidu žít, ale to není pro každého. Zajímavější je zajistit si vyšší důchod! Jednou z cest je práce v zahraničí, například v Německu. Musíte tam pracovat a platit na důchod minimálně jeden rok.
Žít v Česku a pobírat německý důchod
Vydělat si v Německu na bohatý důchod a pak si jej užívat v Česku je velmi lákavé. Jak na to? Musíte v Německu pracovat a tím pádem na důchod přispívat do německého sociálního systému minimálně jeden rok. Německý důchod vám poté bude přiznán podle německých právních předpisů – musíte získat potřebnou dobu pojištění (bude se přihlížet k době pojištění v Česku) a dosáhnout německého důchodového věku. Výše důchodu z Německa bude odpovídat v Německu získané délce doby pojištění. Přesné podmínky a pravidla, kdy je možné jít do důchodu se v jednotlivých zemí EU liší.
Do Německa můžete za prací jen dojíždět
Bydlíte-li poblíž německé hranice, můžete do Německa za prací dojíždět, platit sociální pojištění v Německu a poté pobírat i vysoký německý důchod. Druhou variantou je se do Německa za prací přestěhovat, žít tam a odpracovat si své roky na důchod přímo tam. Každopádně platí, že německý důchod si musíte vyjednat v Německu, český samozřejmě v Česku.
Pracujete-li ve více zemích, nárok na důchod se sčítá
Pracovali jste během své kariéry ve více zemích? Pakliže jste platili povinné pojištění na důchod ve více zemích a nesplnili tak podmínku o délce pojištění pro výplatu důchodů v žádné členské zemi EU, žádný problém. Platí, že délka pojištění na důchod v různých členských zemích EU se vám sčítá. V každé zemi však funguje systém vyplácení důchodů jinak. Je tak potřeba, aby se lidé na vznik nároku na důchod ptali přímo u příslušné instituce v zemi, kde pracovali a platili sociální pojištění.