Češi v Americe

Žít v Americe. Tato krátká větička zněla většině lidí v bývalém Československu velmi lákavě. Amerika byla opředena legendami o rychlém zbohatnutí, o absolutní svobodě, divoké přírodě a odvážných lidech. Spousta odvážných Čechů se sklony k dobrodružství během 20.století do Ameriky emigrovala, dokonce tam vznikly celé komunity Čechů, z nichž nejslavnější je česká komunita v Chicagu. Českých komunit je v USA ale mnohem více.

 

Česká emigrace do USA

Češi emigrovali do USA v podstatě od objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. První velká vlna emigrace přišla během první světové války, druhá pak po druhé světové válce, kdy bylo Československo v zajetí komunismu. Češi emigrovali s vidinou lepšího života, svobody a lepších ekonomických podmínek. Faktem je, že emigrace je hlavně zpočátku velmi náročná, navíc pokud neznáte jazyk, obecně však platí, že většina emigrantů je se svou volbou spokojená. V roce 2000 žilo v USA více než 1,2 miliónu Čechů.

 

Proč se stěhovat do USA

Mnoho Čechů se stěhuje do Spojených států amerických, nejen aby vylepšili svou ekonomickou situaci, ale také aby získali nové zkušenosti a poznali jinou kulturu. Naučí se perfektně anglicky, osamostatní se a drží život ve svých rukou. Často se ve Spojených státech amerických cítí se svým způsobem života spokojenější a někdy zde zůstávají, i když přesáhnou úředně povolenou dobu k pobytu. Budoucí návrat do České republiky zásadně nevylučují, nicméně mnozí chtějí ve Spojených státech zůstat alespoň několik let.

 

Současný život Čechů v USA

Koncem devadesátých let se s příchodem nové generace změnila i tvář české Ameriky. Došlo k oživení krajanského života, vychází krajanský tisk, jsou udržovány krajanské webové stránky, pořádají se úspěšné krajanské akce. Jen budoucnost ukáže, nakolik je to změna trvalá. V současné době, kdy je možné bez problémů cestovat má emigrace jiný rozměr. Mladí lidé chtějí vyzkoušet život v cizině a Amerika je zajímavou volbou. Drtivá většina mladých však odchází „na zkušenou“ s tím, že se chtějí za pár let vrátit. S naspořenými penězy, s univerzitním titulem a hlavně se zkušenostmi. Otázkou však je, jak se po pár letech života v USA rozhodnou, jestli jim v té Americe nebude nakonec lépe než u nás.

 

 

Podívejte se například na tyto odkazy na zajímavé české webové stránky v USA:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..