Stěhování do Polska

Polsko je velká země, která Čechy na první pohled k přestěhování příliš neláká. Většinou nenabízí tak lukrativní pracovní nabídky (jako například Německo) ani neláká příjemným klimatem (jako třeba Španělsko) nebo přírodou (jako Slovinsko). Přesto je Polsko zajímavé a někteří lidé se z Česka do Polska stěhují. Nejčastějšími důvody jsou studium a práce.

 

Studium v Polsku

V Polsku najdete velmi kvalitní univerzity, ale také konzervatoře. Nejčastěji se studuje samozřejmě v polském jazyce, ale umíte-li anglicky, domluvíte se bez problémů. S mladší generací a ve větších městech určitě. V německém pohraničí se zase domluvíte německy. Polština je slovanský jazyk a lidé ze Severní Moravy a z oblastí blízko polských hranic polštině většinou alespoň částečně rozumějí. Školy jsou ve velkých městech, která mají své kouzlo – Varšava, Lodž, Krakov, Gdaňsk či Poznaň. Polské univerzity jsou samozřejmě také zapojeny do oblíbeného studijního programu Erasmus. Využijte šanci studovat v Polsku, získáte spoustu zkušeností a nebudete litovat.

 

Práce v Polsku

Do Polska se Češi dostanou za prací nejčastěji tak, že pracují pro nadnárodní firmy, které je do Polska vyšlou. Nemusí to být tak daleko a v některých případech se dá dojíždět na víkendy zpátky do Česka. Záleží na tom, odkud jste a kde v Polsku pracujete. Jinak Polsko mladé lidi příliš neláká. Většinou nenabízí vyšší platy než v Česku. Proto tam jezdí za prací buď lidé z příhraničí, nebo určité specifické obory. Například v Krakově je jedna z nejlepších konzervatoří v Evropě.

 

Když už se do Polska stěhujete

Jestliže se do Polska stěhujete, můžete se přestěhovat kompletně. Není to daleko, proto vás takové stěhování vyjde skoro stejně, jako byste se stěhovali třeba na Slovensko. Určitě oslovte spolehlivou stěhovací firmu a nechte si stěhování do Polska nacenit.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..