Švýcarské celní předpisy

Švýcarsko je suverénním nezávislým státem, který není členem Evropské unie a má svou specifickou zahraniční politiku i vlastní celní předpisy. Chcete-li se do Švýcarska stěhovat nebo tam jet pouze na výlet, měli byste znát alespoň základní pravidla. Tedy hlavně to, co si s sebou můžete beztrestně přivézt a hlavně v jakém množství. Níže se v článku dočtete, jaká jsou pravidla převozu zboží, předmětů, zvířat apod.

 

Co můžete převézt bez proclení

Do Švýcarska si můžete legálně a bez proclení a bez zdanění přivézt věci osobní potřeby, určité množství potravin, peníze v hotovosti, ale i tabákové výrobky a lihoviny, ale také v omezeném množství. To co není přesně omezeno množstvím, můžete převážet v přiměřeném množství (např. 20 laptopů není přiměřené množství). Co tedy můžete převézt bez proclení:

 

  • věci osobní potřeby – oblečení, toaletní potřeby, sportovní náčiní, videokamery, laptopy, fotoaparáty, hudební nástroje, základní potřeby k vaření i další věci obecného použití
  • hotovost – hotovost v jakékoliv měně můžete převážet bez jakýchkoliv omezení
  • tabákové výrobky – osoby starší 18 let si mohou do Švýcarska přivést 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 gramů tabáku (množství na jednu dospělou osobu)
  • alkoholické nápoje – osoby starší 18 let si mohou do Švýcarska přivést 2 litry alkoholického nápoje (do 15% obsahu alkoholu) a 1 litr tvrdého alkoholu (nad 15%); opět platí pro jednu dospělou osobu
  • potraviny – potraviny a nealkoholické nápoje nejsou přímo omezeny, ale platí, že byste jich měli mít přiměřeně na vaši cestu (ne k prodeji)
  • ostatní předměty – u jiného typu zboží k soukromým účelům obecně platí, že by nemělo přesahovat hodnotu 300 CHF (švýcarských franků) na osobu

 

Co se převážet nesmí

Do Švýcarska ani ze Švýcarska nesmíte logicky převážet nelegální zboží (drogy, zbraně, chemikálie apod.). Alkoholické nápoje a tabákové výrobky jsou omezeny množstvím na osobu. Bez proclení se nesmí převážet nic, co je určeno ve Švýcarsku k prodeji. Dovoz některých zvířat je úplně zakázán či přísně regulován. Pro převoz psů a koček je nutno předložit veterinární průkaz s potvrzením o očkování proti vzteklině (očkování nesmí být starší než 12 měsíců, ani mladší jednoho měsíce).

 

Jak se řeší porušení celních předpisů

Porušíte-li celní předpisy, budete potrestáni. Záleží samozřejmě na tom, jak jste se provinili. Jestli převážíte nadměrné množství legálního zboží, zboží bude zabaveno a řidič dostane pokutu. Vezete-li nelegální zboží, řeší případ policie dle švýcarských zákonů.

 

Hodně štěstí ve Švýcarsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..